הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

צריכת משקאות ממותקים והזדקנות תאי הגוף

 
 
.

האם שתיית משקאות ממותקים קשורה להזדקנות מואצת של תאי הגוף?

מספר מחקרים כבר הראו קשר בין צריכת משקאות ממותקים המכילים כמויות גבוהות של סוכר, לבין התפתחות מחלות כרוניות כגון סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, אולם עתה נראה כי המשקאות הללו עלולים להזיק בדרך נוספת: שתייה מופרזת של  משקאות ממותקים עשויה להיות קשורה  למבנה הכרומוזומים בתא, באופן שמאיץ את הליכי ההזדקנות – כך לפי מחקר של אוניברסיטת קליפורניה שפורסם במגזין American Journal of Public Health.

החוקרים בדקו את מבנה ה-DNA של 5,300 אמריקאים בריאים בגילאי 20-65. הם גילו כי בקרב אלו ששתו יותר משקאות ממותקים, הכרומוזומים עברו שינוי הקשור להאצת ההזדקנות התאים. "אנו מניחים כי זה בסדר לשתות הרבה משקאות ממותקים, כל עוד לא עולים במשקל. אבל המחקר מראה כי יש דרכים אינן נראות לעין שבהם שתית משקאות כאלה משפיעה על הגוף", מסרה פרופ' אליסה אפל, אחת מהחוקרות. היא הוסיפה: "הכמות הגבוהה באופן קיצוני של הסוכר שאנו מכניסים לגוף בשתיית משקאות כאלה, הינה רעילה למטבוליזם".

זו הזדמנות להזכיר את כמויות הסוכר שמסתתרות במשקאות: בבקבוק אישי של משקה קל מוגז יש כ-12 כפיות סוכר, בבקבוק אישי או פחית של מיץ פירות קנוי בין 8 ל-9 כפיות סוכר, ובמים בטעמים קנויים כ-4 כפיות בבקבוק אישי. מה עושים? עוברים בהדרגה לשתיית מים, שניתן לגוון באמצעות הוספת פלחי פירות הדר, נענע, ופירות שונים. 

למידע נוסף על צריכת סוכר ומשקאות ממותקים  - כאן. 

 


לכתבה בוושינגטון פוסט:

http://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2014/10/20/sugary-sodas-could-take-4-6-years-off-your-life/

לתקציר המחקר:

http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2014.302151?journalCode=ajph&