הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

אפשריבריא מסביב לעולם - תכניות בריאות מרחבי הגלובוס

 
 
.

 

ארה"ב: Let's Move

Let’s Move! היא התכנית הממשלתית האמריקאית לחיים פעילים ובריאים שנוסדה בשנת 2010 על ידי הגברת הראשונה של ארצות-הברית, מישל אובמה. גב' אובמה, יחד עם צוות נרחב המשותף למספר גופי ממשל וציבור אמריקאיים, שמה לעצמה למטרה להילחם במגפת השמנת היתר בעיקר בקרב ילדים וצעירים. התכנית, שפועלת בשיתוף פעולה עם כוח משימה מיוחד שמונה על ידי הנשיא, מתמקדת בעיקר בדור הצעיר, ומעודדת אותו לאכול בריא יותר ולקיים פעילות גופנית.

מטרת התכנית היא לפתור את בעיית השמנת היתר בקרב ילדים בארצות הברית בתוך דור, מתוך אמונה שילדים שנולדים היום יגדלו בריאים יותר ויוכלו להגשים את חלומותיהם בקלות, ללא המכשולים הרבים, בריאותיים, חברתיים ונפשיים, הנלווים להשמנת היתר.

איך הם עושים את זה? באמצעות גיוס ההורים, בתי ספר, נבחרי ציבור, מנהיגים קהילתיים, שפים המבשלים בבתי ספר, וילדים, אבל בעיקר באמצעות שימוש בסמלי תרבות- ובמילה אחת- ידוענים.

בראש רשימת הידוענים המקדמים את התכנית ניצבת כמובן הגברת הראשונה עצמה, אבל אליה הצטרפו גם כוכבי NBA וכוכבי סדרת הילדים הוותיקה "רחוב סומסום":

הזמרת החביבה על הזוג הנשיאותי- ביונסה, שגם הקליטה וצילמה קליפ מיוחד עבור התכנית  בשם "Move Your Body" הכולל ריקוד- אימון עבור ילדים:

הקמפיין מספק מידע ויוצר סביבה תומכת להורים, שאמורה להקל עליהם לקבל החלטות בריאותיות. בנוסף, מסופק אוכל בריא לבתי הספר, ומעבר לכך – ישנה דאגה כי לכל משפחה תהיה נגישות לאוכל בריא במחיר סביר. התכנית עושה זאת על ידי יצירת מדדים קבועים ודירוג של מחירי מזון בריאים במסעדות, סופר-מרקטים ובקפיטריות של בתי ספר ומוסדות חינוך. הגישה שמובילה את הקמפיין היא שמזון בריא יכול להיות גם טעים, ושפעילות גופנית יכולה גם היא להיות מהנה, ולהתבצע בדרכים רבות כמו ריקוד, משחק בגני שעשועים, שחיה, טיול יומי ועוד. לצד כל אלה התכנית מקדמת, בדומה לתכנית הלאומית כאן אצלנו, שותפויות עם רשויות מקומיות, מדינתיות ועירוניות, ואף גופים מסחריים בתחומי המזון והפעילות הגופנית- כדי ליצור סביבה מקדמת בריאות.

לביקור באתר: לחצו כאן

בריטניה: Change 4 Life

גם בבריטניה הבינו כי השמנה, ובייחוד אצל ילדים, היא בעיה לאומית ופועלים לקידום חיים פעילים ובריאים. התכנית Change 4 Life שמפעיל שירות הבריאות הלאומי הבריטי (NHS) בתמיכת משרד הבריאות, חותרת לשינויי חיי המשפחה לעבר חיים פעילים ובריאים יותר. התכנית מדגישה נושאים כמו בילוי משפחתי אקטיבי, החלפת הצפייה בטלוויזיה ומשחקי המחשב בבילויים מחוץ לבית, הפחתת צריכת מזונות פחות בריאים, ועידוד אכילה מאוזנת. מטרה חשובה נוספת של התכנית הינה לבלום את מגמת ההשמנה בקרב ילדים.

אחד האמצעים של התכנית להשגת המטרות הוא יצירת שותפות עם בתי עסק מובילים במדינה, שלוקחים חלק כשותפים ומסייעים לקדם את מסרי התכנית בקרב הקהילה שבה הם מופעלים. זה נעשה באמצעות פוסטרים, סטיקרים וערכות מידע המחולקים לקהילה. במסגרת התכנית מאורגנים גם ימי כיף של פעילות גופנית, אירועים ספורטיביים וסדנאות העשרה.  

והכל נעשה, עם הרבה הומור בריטי, גישה קלילה, מהנה ושילוב תכנים בידוריים. גם אתר האינטרנט נצבע בהמון צבעים משמחים, והוא מכיל מגוון של הפעלות לילדים (בשפה האנגלית) בנושאי תזונה בריאה וחשיבות הפעילות הגופנית בחיי היום-יום. 

לביקור באתר: לחצו כאן 

קנדה: Healthy Canadians

כמו כאן בישראל, גם בקנדה הממשלה הבינה את החשיבות בשמירה על אורח חיים בריא ופעיל- לצד חשיבות שיתופי הפעולה עם ארגונים חברתיים ומקדמי בריאות, וחברה אליהם  כדי ליצור את תכנית Healthy Canadians.

בשונה מהתכנית הלאומית בישראל המתמקדת בקידום פעילות גופנית ותזונה בריאה יותר במסגרת עידוד סביבה מאפשרת התומכת בנורמות מקדמות בריאות, התכנית הקנדית מקיפה כל היבט אפשרי בתחום הרחב של הרפואה המונעת: החל מחיסונים, דרך תרומות איברים, עישון, פעילות גופנית, בטיחות, תזונה נכונה ועוד. כך למשל, אתר האינטרנט של התכנית מזהיר גם מפני רכישת מוצרי קוסמטיקה מסוימים העלולים לגרום לבעיות בריאותיות שונות. עוד אפשר למצוא באתר עצות לקנייה בריאה של מוצרים בסופרמרקט, והמלצות למתכונים טעימים ובריאים. 

Healthy Canadians מפרסמת גם "מדריך מזון", מפורט על כל סוגי המזונות שנמכרים במדינה: החל מרכיבים, דרך השוואת מוצרים וכלה בגודל מומלץ של מנה. בתוך המדריך מופיעים גם רעיונות לשילוב פעילות גופנית בחיי היומיום, וכן הסבר על חשיבות שמירה על אורח חיים בריא. התכנית פונה למבוגרים בעיקר, אבל מכילה גם הרבה עצות לשמירה על בריאות פיזית ונפשית של ילדים. באתר של Healthy Canadians מופיע חלק שלם המוקדש לילדים, ומציע דרכים למניעת מחלות, לצמצום תופעת השמנת היתר, פעילות גופנית לגילאים שונים, וגם בטיחות בדרכים. 

לביקור באתר: לחצו כאן