הינך נמצא כאן

לטיפ הבא >

לטיפ הבא >

אפשריבריא בעבודה - תקציר

 
 
.

מדריך אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בעבודה – תקציר

ארבעה מיליון איש בקירוב עובדים בישראל במקומות עבודה שונים. הניסיון בארץ ובעולם מראה כי מעסיקים שמשקיעים בקידום הבריאות, נהנים מגידול בתפוקת העבודה, מירידה במספר ימי ההיעדרויות של העובדים ומעלייה בשביעות הרצון של עובדיהם.

אתר האינטרנט והמדריך אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בעבודה, נועד לסייע בבנייה וביישום תכנית יעילה לחיים פעילים ובריאים בכל מקום עבודה. המדריך פותח במסגרת השותפות הבין-משרדית ורב-מגזרית בתכנית "אֶפְשָׁרִיבָּרִיא – התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים". השתתפו בהכנתו אנשי מקצוע ממשרד הבריאות, משרד התרבות והספורט, משרד הכלכלה, קרן מנוף של הביטוח הלאומי, ארגונים ועמותות העוסקים בתחום וכן ציבור העובדים.

מטרת היוזמה היא לתרום בצימצום חלק ניכר מהתחלואה, המוגבלות והתמותה, אותו חלק בר-מניעה, הנגרם בשל מיעוט פעילות גופנית, תזונה לא בריאה, השמנת יתר, עישון והתנהגויות סיכון אחרות. ארגון המעודד את עובדיו לאורח חיים בריא משפר את בריאותם ואת איכות חייהם, שיפור מצב הבריאות של עובדים מסייע לכלכלת המדינה, בשל הפחתת ההוצאות על טיפול רפואי מחד, ובשל העלייה בפריון העבודה והגדלת ההכנסות, מאידך. 

מדריך אֶפְשָׁרִיבָּרִיא

המדריך וארגז הכלים הם כלי עבודה שנועדו לאפשר לארגונים בכל גודל ותקציב להפעיל תכנית מוצלחת לעידוד חיים פעילים ובריאים במקום עבודה. כל ארגון יכול לבצע תכנית מוצלחת ב-10 צעדים! המדריך מיועד למנהלים בכירים, למנהלים בדרגי ביניים ובמיוחד למנהלי משאבי אנוש, רופאים תעסוקתיים, ממוני בטיחות ובריאות, ונאמני בריאות. המדריך ואתר האינטרנט נגישים לכל אזרח בישראל.

באילו תחומים אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בעבודה מתמקדת?

אפשר לעסוק במגוון רחב של תחומים הקשורים לבריאות העובד ולשלומותו בתכנית אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בעבודה. היקף הפעילויות מותאם לאופי הארגון ולמאפייני העובדים.

במדריך תמצאו מידע וכלים לישום בארבעה נושאים: פעילות גופנית, תזונה בריאה, סביבה נקייה מעישון, סביבה תומכת לאימהות מניקות.

איך להשתמש באתר, במדריך ובכלים הנלווים?

בפתח המדריך, בחלק של "למה כדאי?", תמצאו את כל מה שנדרש כדי להכיר את הרציונל ואת עקרונות התכנית:

למה כדאי אפשריבריא בעבודה? כאן תמצאו הסבר מדוע כדאי לעודד חיים פעילים ובריאים במקום העבודה.

כיצד להטמיע שינוי לחיים פעילים ובריאים במקום העבודה? כאן תמצאו את העקרונות לתכנית יעילה.

מבנה המדריך

במדריך עשרה צעדי עבודה ליישום, תכנון והטמעת התכנית, אֶפְשָׁרִיבָּרִיא בעבודה, המאורגנים בשלושה פרקים:

איך מתחילים? צעדים 1 עד 3

איך מתכננים? צעדים 4 עד 7

איך מיישמים? צעדים 8 עד 10

בראש כל צעד מופיעה טבלה, המרכזת את השלבים המרכזיים, הערות והמלצות, קישורים לכלים וכן עמודה המיועדת למילוי עצמי לסטטוס ביצוע. תוכלו למצוא גם את הטבלאות המרכזות של הצעדים בסוף כל פרק. ניתן ומומלץ לקרא את המדריך כולו ברצף, אך ניתן גם לפנות לצעדים מסוימים. לנוחותכם טבלה המרכזת את עשרת הצעדים.

סיכום עשרת הצעדים - "ארגז כלים" וסטטוס ביצוע

המלצות לפעולות לפי נושאים – צעד 5

צעד 5 כולל תכנון תכנית עבודה ובחירת הפעילויות לביצוע. בנוסף להמלצות הכלליות בתחום המדיניות, הרי שבכל אחד מנושאי הבריאות ישנן פעולות והמלצות פרטניות. ההמלצות מרוכזות בטבלאות לפי הנושאים וכוללות קישורים לכלים נלווים ודוגמאות. לנוחותכם המלצות לפעולות לפי נושאים.

בטבלאות שבארגז הכלים תמצאו הפנייה למידע נוסף. הטבלאות מאורגנות בדרך הבאה:

תיאור קצר של ההמלצה.

קישורים לפירוט נוסף ו/או לכלים נלווים המסייעים להבנה או ליישום של ההמלצה.

קישורים לדוגמאות מארגונים בישראל ובעולם.

סיווג לפי תחומי המטרה: מדיניות ואקלים ארגוני, סביבה פיזית ופעולות לעובדים.

המלצות לפעולות לפי נושאים

בנוסף להמלצות הכלליות בתחום המדיניות, הרי שבכל אחד מנושאי קידום הבריאות יש פעולות והמלצות פרטניות. בצעד 5 מופיעות טבלאות העוסקות בנושאים הבאים:

כל החומרים באתר ובארגז הכלים ניתנים להורדה ולהדפסה.

 

למה כדאי אפשריבריא בעבודה?